Neka Kosinj ne postane Atlantida!
14.09.2006. Gornji Kosinj, općina Perušić - EKO KOSINJ, ZELENA AKCIJA i ECOTOPIA BIKETOUR organizirali su akciju protiv izgradnje nove hidroelektrane na rijeci Lici i potapanja sela Gornji Kosinj. Cilj akcije je informiranje medija o mogućem potapljanju Gornjeg Kosinja, i dijela prekrasne Kosinjske doline, bogate prirodnom i kulturnom baštinom. Akcija je zamišljena kao podrška kosinjanima u nastojanju da očuvaju svoju djedovinu i jedinstvene ljepote Kosinjske doline.
Kosinjska dolina je bogata kulturnom i prirodnom baštinom, dio koje je već uništen gradnjom HE Sklope i stvaranjem akumulacije Krušćica. Hidroelektrana je promovirana kao osnova razvoja cijelog kraja, ali je donijela samo iseljenje. Projektna dokumentacija za gradnju brane i potapanje dijela doline je zastarjela i rađena je prema zakonima koji su tada vrijedili u SFRJ, a ne prema standardima Europske prakse i bez sudjelovanja javnosti – izjavila je mr.sc. Jagoda Munić, Predsjednica Zelene akcije.
Ilija Vukelić iz EKO KOSINJA je dodao: Vrijeme je da i mi koji ovdje živimo, odlučujemo o svojoj sudbini i sudbini naše djedovine. Kosinj je bogat povijesnim i arheološkim nalazištima, a tu je bila i prva hrvatska tiskara iz petnaestog stoljeća. I umjesto da se razvija eko-poljoprivreda i eko turizam ovdje na rubovima Parka prirode Velebit, ovu prekrasnu dolinu žele potopiti.
Irma Popović, voditeljica programa zaštite voda iz Zelene akcije je dodala: Nakon što je HEP krenuo u devastaciju rijeke Dobre na temelju prastarih podataka i zakona, postoji opasnost da se isto dogodi i sa Likom. Smatramo kako je neoptrebno graditi nove akumulacije i brane, pogotovo stoga što nisu iskoristile sve mogućnosti koje Hrvatska ima u poboljšanju energetske efikasnosti i obnovljivim izvorima energije.
Aktivisti su simbolično obilježili mjesta u planu za potapljanje, pa je cesta vodila do jezera umjesto do sela, Kosinj je preimenovan u Atlantidu, a aktivisti su demonstrirali život na dnu jezera koristeći simbolične disalice za zrak, a nekima su počele izrastati i plivaće kožice i škrge. Mještani su se angažirali na prikupljnju peticije protiv nove brane i potapljanja doline.
Za više informacija:
Priložen tekst letka Potapanje krških bisera – HE na Dobri i Lici
O akciji: Jagoda Munić (098 1795 690, 01/4813097), Zelena akcija, nevladina udruga za zaštitu okoliša
O Kosinjskoj dolini i utjecaju brana na lokalno stanovništvo: Ilija Vukelić (098 477538)
O biciklističkoj eko-karavani Ecotopia Biketour, Ivan Gregov (091 7855 175)
Sadržaj objavljen na ekologija.hr stranicama licenciran je pod Creative Commons Attribution 2.5 Croatia licencom (osim kada je autor/ica naznačio/la drugačije).
This website has been produced with the assistance of the EU. The content is the sole responsibility of Green Forum and can in no way be taken to reflect the views of the European Union.